1-) Kuru Ciltler için Maskeler:
Yulaf Içi Maskesi: 2 çorba kasigi yulaf içi, suda veya sütde 15 dakika kaynatilir. Soguduktan sonra mahlülle bir kasik bal ilave edilir. Hafif sicak vaziyette yüze sürülüp, 15 dakika bekletilir. Yüz ilik su ile yikanir.
Kabak Maskesi: Pisirilmis kabaktan 2 çorba kasigi iyice karistirildiktan sonra, içerisine 1 çorba kasigi zeytin yagi veya badem yagi karistirilir. Elde edilen karisim yüze sürülür, 20 dakika sonra ilik su ile yikanir.
Havuç Maskesi: 2 havuç rendelenir, yumurta aki ile çirpilir, 1 tatli kasigi zeytin yagi veya süt ve az miktarda nisasta karistirilir. Sonra yüz boyun ile birlikte yaglanir. 30 dakika sonra ilik su ile yikanir.
Marul Maskesi: Marul yapraklari ince ince kiyilir, üzerine zeytin yagi ve birkaç damla limon suyu sıkılır. ( lapa haline gelmesi için). Yüze sürülür. 20 dakika sonra yavas yavas evvela sicak su ile, sonra soguk su ile yikanir. Marul yerine, rendelenmis turp veya patates püresi de kullanilabilir.
Muz Maskesi: Bir adet muz iyice dövüldükten sonra, içerisine 1 tatli kasigi süt veya kaymak katilarak karistirilir. Sonra yüze sürülür. 20 dakika sonra ilik su ile yikanir.
Elma Maskesi: Bir elma iyice rendelendikten sonra, içerisine bir çorba kasigi zeytin yagi, süt veya kaymak karistirilir. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra ilik su ile yikanir.
Seftali Maskesi: OIgun bir seftali iyice ezildikten sonra, haslama papatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karistirilir. Sonra yüze sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yüz, sicak su ile yikanir.
Hiyar (salatalik) Maskesi: Rendelenmis hiyara birkaç damla limon suyu damlatilir. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika sonra bir mendil veya bir bezle iyice temizlenir, yüz yikanmalidir.
2-) Yağlı Ciltler için Maskeler:
Badem Maskesi: Papatya, Ihlamur çiçegi, lavanta, mürver agaci çiçegi ve çam filiz uçlarindan esit miktarda alinip karistirilir. Bu karisimdan 2 çorba kasigi alinip 150 g. kaynar su içinde haslanir. Bu haslamaya (50 grama 1 çorba kasigi badem içi gelecek sekilde) badem içi ilâve edilip, haslamaya devam edilir. Sonra haslanmis terkibe (1 tatli kasigi un ve yarim tatli kasigi bal ilave edilir. Sicak vaziyette yüze sürülür. (Sicaklik dayanilacak gibi olmalidir.) 30 dakika bekledikten sonra, evvela sicak sonra soguk su ile yikanmalidir.
Elma Maskesi: 12 elma rendeledikten sonra, iyice çirpilmis yumurta aki ile karistirilir. Elde edilen karisim yüze ve boyna sürülüp 20 dakika bekledikten sonra ilik su ile yikanir.


Hatmi Tentürü: 2 çorba kasigi hatmi yapragi veya ince kiyilmis kökü 300 g. soguk suda 1 saat bekletilip, süzülür. Elde edilen tentür mantarlarla ve kuru cilde karsi kompres seklinde kullanilir.
Karahindiba Haslamasi: Bitkiden 2 çorba kasigi 300 g. suda 10 dakika kaynatilir. Soguduktan sonra süzülür. Elde edilen mayi ile sabah aksam yüz yikanir. Yüzdeki küçük siyah lekeleri ve çilleri giderir.
Nane haslamasi: 100 g. nane yarim kova kaynar suda yarim saat birakildiktan sonra yorgunluktan dolayi sismis ayaklara banyo seklinde uygulanir.
Gül Yapraklari Ile Tütsülenmek (Inhalasyon): Hafif ates üzerinde, su kaynatilan bir kab üzerine kevgir veya elek kapatilir. Elegin kaidesine gül yapraklari serilir. Yüz gül yapraklarina 1520 cm. kadar yaklastirilir, bas bir havlu ile örtülür. Güldeki eterik yag cildi saglamlastirir ve yüze canlilik ve tazelik verir.
Yüzde Beliren Mantarlar: Tuzlu su ve kizil agaç veya hus agaci yapraklarinin haslamasi ile giderilir.
Sati mantarlarda ise: Atkuyrugu veya büyük kuzukulagi haslamasiyla kompres yapilir.
Dudaklarda Meydana Gelen Uçuklarda: Mese kabugu veya menekse haslanarak kompres yapilir.
Yüzde Çikan Siyah Lekecikler: 2 çorba kasigi misir unu veya yulaf unu 1 yumurta aki ile köpükleninceye kadar çirpilir. Yüzdeki siyah lekelere sürülür. Kuruduktan sonra kuru, pamuklu bir bezle silinir. Sonra soguk su ile yikanir.Yüze zeytin yagi ile hafif masaj yapilmasi tavsiye olunur. Yüz masajdan evvel, sabun kullanmadan sicak su ile yikanir ve soguk su ile durulanir. Sonra da zeytin yagi ile yüze hafif masaj yapilir ve 20 dakika bekletildikten sonra tekrar sabun kullanilmadan sicak su ile yikanir, soguk su ile de durulanir. Zeytinyagi dirsek ve tirnaklar içinde yararlidir. Zeytin yagina taze feslegen (100 g. feslegen 1/2 It. zeytin yagi) karistirilir. Bir hafta bekletilerek yapilirsa çok yararlidir.Yüzde beliren lekeler (siyah ve sari lekeler). Taze (hiyar) salatalik püresi yüze devamli sürülerek giderilir. Cilt yumusak ve pürüzsüz olur.


Hashas Losyonu: Kuru hashas çiçeginden (taç yapraklari) 200 gram kaynâr su ile haslanir. Bir saat müddetle bekletildikten sonra süzülür. Elde edilen mahlül yüzdeki kirisiklara ve kuru cilde karsi losyon seklinde uygulanir.
Peygamber Çiçegi Losyonu: Taze peygamber çiçeklerinden 50 g. 1/2 litre kaynar su ile haslanir. Bir saat bekletilir, sonra süzülür. Elde edilen losyon ciltte genisleyen masemati büzüstürür, cilde canlilik, gözlere parlaklik verir. Göz kapaklarindaki kizarikligi giderir.
Papatya Losyonu: 2 çorba kasigi papatya 200 g. kaynar su ile haslanir ve 10 dakika kaynatilir. Soguyunca süzülür. Elde edilen mahlül yüze yumusaklik ve canlilik verir.
Maydanoz Losyonu: 20 g. taze maydanoz 1/2 It. kaynar su ile haslanir; 1 saat bekletildikten sonra süzülür. Losyon yüz temizliginde kullanilir.
Biberiye Losyonu: Kuru biberiye yapraklari iyice ufalandiktan sonra 2 çorba kasigi 300 g. kaynar su ile haslanir. 1 saat bekletildikten sonra süzülür. Elde edilen losyon cilde canlilik ve tazelik verir. Göz alti torbaciklarini izale eder.
Sater otu (kekik) Losyonu: Kuru sa'ter otundan 2 çorba kasigi 200 g. kaynar su ile haslandiktan sonra, 1 saat bekletilir. Elde edilen losyon yagli ciltlerde kullanilir.


Mantar ve Sivilcelere Karsi Banyo: Çok ince kiyilan mercan kösk saplarindan 100 g. bir kaba konduktan sonra üzerine 2 It. kaynar su dökülür ve 30 dakika bekletilir. Haslama süzüldükten sonra elde edilen mayi, banyo yapilacak kaba (küvet) bosaltilir. Banyo suyunun 37° hararetde olmasi lazimdir. Banyo kabi kâfi derecede doldurulur, Banyo müddeti 30 dakikadir.
Ayaklarin Yumusatilmasi Için Banyo: Sicak su ile dolu kap içerisine 100 g. deniz tuzu ve 500 g. at kestanesi haslamasi ilave edilir. Banyo müddeti 30 dakikadir. Banyodan sonra ayaklar ispirtolu kâfur ve zeytinyagi ile ogusturulur. Banyo, nasirlasmis, ayaklara tavsiye edilir.
Ayaklarda Yorgunluk ve Terlemeyi Giderecek Banyo: Mese kabugundan elde edilen (yukarida yazildigi gibi) haslama ve deniz tuzu ilavesiyle 37° sicaklikta su ile hergün banyo yapilir, sonra ayaklara zeytin yagi ile mesaj yapilir.
Soguk Ayaklara Banyo: Ayaklar sicak (dayanilacak kadar) suda 2 dakika tutulduktan sonra çikarilir ve hemen soguk suya sokulur. 10 saniye tutulduktan sonra çikarilir. Bu ameliya 5 defa tekrarlanir. Banyo suyuna yemisken çiçegi katilirsa (50 g. yemisken çiçegi 1 litre su ile 10 dakika kaynatilir) yararlidir.
Yüze Yapilan Buharli Banyolar: Bu banyo, cilt bünyesine göre çesitli bitkilerden yapilir. Kuru, nazik, hassas ve kolayca iltihaplanabilecek ciltlerde esit miktarda ogulotu, dereotu, lavanta çiçegi, papatya, aynisafa çiçegi ve öksürükotu karisimi kullanilir. Yagli, ve asiri terleyen ciltlere de yine esit miktarda biberiye, papatya, ihlamur çiçegi, nane yapraklari, mese kabugu, atkestanesi meyveleri, sögüt ve hus agaci yapraklari karisimi çok etkilidir. Sari, solgun ve yorgun ciltlere de kâfur, lavanta çiçegi ve ogulotu karisimi tavsiye edilir. Genis bir kap içerisine 1 çorba kasigi ilave edilir, üzerine su konarak kaynatilir. Su buharlasmaya baslayinca yüz 20 cm. kadar aralikla buhara tutulur. Bas bir havlu ile örtülür. Bu banyo 15 dakika kadar devam eder. Sonra yüz soguk su ile yikanip, bitki losyonu ile ogusturulur ve bitkisel maske konur. (üst yazilara bakiniz.) Yüze tatbik edilen banyolar kolay ve yararlidir. Haftada bir defa yapilmalidir. Yüze güzellik, tazelik, canlilik verir, yüzdeki siyah lekeleri, göze çarpan beyaz taneleri vs. yok eder.
©2012 Menzil Kuruyemiş Tüm Hakları Saklıdır
tasarım